Mindblown: Księgowość na Co Dzień.

  • Czy stratę z tytułu upadłości kontrahenta można uznać za koszt podatkowy?

    Upadłość jednego z kontrahentów zawsze jest przedmiotem dużego zamieszania, uderza bowiem nie tylko w firmę, której nie udało się utrzymać na rynku, ale i w te podmioty, które nawiązały z nią współpracę. Należy więc ze szczególnym zadowoleniem przyjąć wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego z 13 maja 2016 roku, ten bowiem orzekł,…

  • Wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru VAT i jego konsekwencje

    W pewnych okolicznościach przedsiębiorca może zostać wykreślony z rejestru VAT. Co więcej, choć jest to decyzja o poważnych konsekwencjach, jej podjęcie może nastąpić bez podania jakiegokolwiek ostrzeżenia. Przedsiębiorca może popaść z tego powodu w poważne tarapaty, warto więc przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

  • Jakie zmiany wprowadza reforma audytu z 17.06.2016?

    17 czerwca 2016 roku był pierwszym dniem obowiązywania rozporządzenia unijnego, które doprowadziło do zmiany rynku audytu jednostek zainteresowania publicznego. Zmiany te muszą być postrzegane jako znaczące dotyczą bowiem nie tylko regulacji odnoszących się do samego audytu, ale również do kontroli jakości badania tworzonych przez te jednostki sprawozdań finansowych. Jak zatem…

  • Jak archiwizować dokumenty księgowe zgodnie z wytycznymi ustawy o rachunkowości?

    Zagadnienia związane z właściwą archiwizacją dokumentów księgowych oraz z ochroną związanych z tego rodzaju dokumentacją danych zawsze były uważane za wyjątkowo ważne. Obecnie ich znaczenie dodatkowo wzrasta, jesteśmy bowiem świadomi tego, jak poważne konsekwencje – nie tylko dla samego księgowe, ale i dla firmy postrzeganej jako całość – mogą mieć…

  • Jak księgować faktury korygujące po zmianach w przepisach?

    Księgowanie faktur korygujących od początku roku jest przedmiotem licznych zapytań, a wątpliwości, jakie budzi są na tyle duże, że ich ignorowanie wydaje się wyjątkowo nierozsądnym posunięciem. Sprawcą zamieszania są zmiany w przepisach prawnych obowiązujące od roku 2016. Jak zatem interpretować nowe przepisy chcąc mieć pewność, że nie popełni się żadnego…

  • Umowa zamiany rzeczy a podatek VAT

    Umowa zamiany rzeczy już od długiego czasu zaliczana jest do porozumień kontrowersyjnych wówczas, gdy w grę wchodzą zasady jej księgowania. Na czym jednak polegają najpoważniejsze zawiłości i jak interpretować obowiązujące w naszym kraju przepisy podatkowe w tym zakresie?

  • Wstrzymanie tworzenia RIPOK i inne zmiany, czyli co proponują ekolodzy w kontekście gospodarki odpadami

    Krajowe organizacje ekologiczne nie próżnują, rząd może więc zapoznawać się z przygotowywanymi przez nie systematycznie propozycjami odnoszącymi się do gospodarki odpadami jako jednego z najważniejszych zagadnień dotyczących polityki ekologicznej państwa. Wiele z nich odnosi się również do RIPOK-ów i ich roli we wspomnianej polityce.

  • Czy PZU zaangażuje się w polski sektor bankowy?

    Coraz więcej uwagi poświęca się obecnie zmianom, jakie mogą mieć miejsce w sektorze bankowym w Polsce. W tym kontekście uwagę zwraca się przede wszystkim na spowolnienie gospodarcze, przewiduje się bowiem, że może ono wpłynąć na działania zagranicznych właścicieli banków obecnych w Polsce. Warto zatem postawić sobie pytanie o to, jakie…

  • Jak rozliczać opłaty karne w hotelach?

    Opłaty karne w hotelach znajdują się w okresie wakacyjnym na porządku dziennym. Nalicza się je między innymi wówczas, gdy klient zgubi klucz do swojego pokoju oraz w sytuacji, w której już po jego wyjeździe okaże się, że konieczne jest dodatkowe sprzątanie. Jak jednak je rozliczać?

  • Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o prowadzeniu KPiR po 8 kwietnia 2016 roku?

    Kwiecień 2016 był miesiącem ważnym dla osób odpowiedzialnych za prowadzenie księgi przychodów i rozchodów w firmie z przynajmniej kilku powodów. Jednym z nich było bez wątpienia wejście w życie rozporządzenia Ministra Finansów wydanego 31 marca 2016 roku zmieniającego w istotny sposób regulacje odnoszące się właśnie do prowadzenia KPiR. Zmiana przepisów…

  • Jaki jest maksymalny czas kontroli i postępowania kontrolnego przeprowadzanego przez UKS?

    Urząd Kontroli Skarbowej to instytucja upoważniona do przeprowadzania zróżnicowanych czynności kontrolnych. To jednak, co wydaje się zrozumiałe dla jego pracowników, może stanowić niemałe wyzwanie dla podatników. Ci ostatni mają poważne problemy przede wszystkim z rozróżnieniem takich pojęć, jak kontrola podatkowa oraz postępowanie kontrolne zwłaszcza, że każde wiąże się z nieco…

  • Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości – zakup udziału w mieszkaniu od małżonka

    Zagadnienia związane z koniecznością zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, możemy uznawać zarówno za dość kontrowersyjne, jak i cieszące się wyjątkowo dużą popularnością. Niemal każda osoba zainteresowana tym tematem zdaje sobie sprawę z tego, że konieczności zapłacenia podatku można uniknąć, jeśli środki uzyskane z tytułu sprzedaży domu lub mieszkania…


Prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Podstawowe kroki to wybór formy opodatkowania, zgłoszenie działalności do odpowiednich urzędów oraz założenie firmowego konta bankowego. Warto również rozważyć korzystanie z oprogramowania do księgowości, które ułatwia prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Jednak jeśli obawiasz się, że samodzielne rozliczenia pochłoną zbyt dużo Twojego czasu, warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym. Profesjonalne wsparcie pozwala uniknąć błędów i skupić się na rozwijaniu biznesu. Biuro rachunkowe w Wołominie to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, precyzyjnych rozliczeniach i terminowości. Skorzystanie z usług ekspertów to również większy spokój w przypadku kontroli urzędowych czy konieczności interpretacji przepisów podatkowych. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko pozwala uniknąć problemów prawnych, ale także pomaga lepiej zarządzać finansami Twojej firmy.