Mindblown: Księgowość na Co Dzień.
-
Zmiany przepisów prawa podatkowego w roku 2016
Poniżej zostaną wymienione i pokrótce scharakteryzowane najważniejsze zmiany przepisów prawa podatkowego, które weszły w życie w styczniu 2016 roku. Pierwszą z nich jest wprowadzenie w rozliczeniach podatkowych zasady in dubio pro tributario. Pozwala ona rozstrzygać wszelkie wątpliwości na korzyść podatnika. Jej konsekwencje są bardzo korzystne dla płacącego podatnika, choć, co…
-
Wyższy podatek bankowy już od lutego 2016
Ustawa dotycząca wprowadzenia wyższego podatku bankowego w Polsce została przegłosowana przez Sejm 29 grudnia 2015 roku. Teraz jej rozpatrywaniem zajmie się Senat. Ustawa ma wejść w życie od lutego 2016 roku – i to wraz z wprowadzonymi poprawkami, z którymi została przyjęta przez parlamentarzystów. Co dokładnie oznacza wprowadzenie tej ustawy…
-
Niepełnosprawni a rozliczenia PIT – czyli o ulgach za 2015
Zarówno osoby niepełnosprawne, jak i osoby, które sprawują opiekę nad niepełnosprawnymi, a także i ci, którzy mają problemy zdrowotne wymagające fachowego leczenia oraz utrudniające codzienne życie, mają prawo do ulg podatkowych w rozliczeniach . Co dokładnie można w nich uwzględniać i jakie dokumenty należy wypełnić, gdy pragnie się uzyskać wspomnianą…
-
Honorowe krwiodawstwo a rozliczenie PIT
Kto oddaje krew, jako honorowy krwiodawca ma pewne przywileje dotyczące rozliczeń PIT. Nie wszyscy wiedzą, iż mogą odliczać od swojego podatku za 2015 rok finansowy odpowiednik za oddaną krew lub jej składniki. Jak dokonać takich rozliczeń i jakie dotyczą ich limity? Co warto wiedzieć o ulgach za bycie honorowym krwiodawcą…
-
Zmiany w podatku od nieruchomości – zapłacimy także za wspólne części budynku
Po Nowym Roku, właściciele mieszkań w blokach zapłacą więcej – opłaty podwyższą się bowiem także o części wspólne budynku. Kto na tym zyska, a kto straci – łatwo przewidzieć. Zmiany w podatku od nieruchomości dotyczą jednak także i kilku innych kwestii. O czym warto wiedzieć?
-
Ulga za Internet? – czyli o rozliczeniach PIT za 2015 rok
Niewiele osób wie, że istnieje coś takiego jak „ulga internetowa„, z której mogą skorzystać osoby, które nie rozliczają funduszy przeznaczanych na dostęp do sieci internetowej w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Oznacza to, że za korzystanie z internetu można otrzymać zwrot pieniędzy! Jak duża jest to kwota i jakimi warunkami…
-
Ustawa o administracji podatkowej dopiero od lipca 2016 roku
Ustawę o administracji podatkowej uchwaliła jeszcze rządząca koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Teraz Prawo i Sprawiedliwość chce odroczyć jej wejście w życie – przesuwając ze stycznia 2016 roku na lipiec 2016 roku. Dlaczego i co tak naprawdę zmieni ustawa?
-
Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego wzrośnie!
Prawo i Sprawiedliwość już w czasie zwycięskiej kampanii wyborczej postulowało pełny zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Ubiegała się o to Krajowa Rada Izb Rolniczych – której nie udało się przekonać do pomysłu poprzedniego rządu. PiS wyszedł naprzeciw pokładanym w nim oczekiwaniom i zwiększył zwrot akcyzy – choć na razie tylko…
-
Wzrost kwoty wolnej od podatku – i co dalej?
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało wprowadzenie większej kwoty wolnej od podatku – i rzeczywiście stara się zrealizować swoją wyborczą obietnicę. Wiele osób obawia się jednak, iż odbije się to na zwykłych obywatelach. Czy słusznie? Wydaje się, że tak, bowiem wzrost kwoty wolnej od podatku teraz, zwiększy deficyt budżetowy – za który…
-
Nowy podatek od odpraw dla prezesów
Po wygranych wyborach Prawo i Sprawiedliwość powoli realizuje swoje wyborcze założenia – pod koniec listopada rządzący zwiększyli do 70% podatek od odpraw dla prezesów spółek Skarbu Państwa. Co dokładnie zakłada nowelizacja ustawy PIT, którą pod koniec listopada 2015 roku przyjął Sejm?
-
Podatek katastralny – czym jest i jakie zmiany by wprowadził?
O wprowadzeniu w Polsce podatku katastralnego słychać co jakiś czas. Sama nazwa brzmi dla niektórych przerażająco, nie mówiąc już o wszystkich kłopotach, jakie się za nią kryją – i jakie mogłyby (jak wielu uważa) doprowadzić do ruiny właścicieli mieszkań. Jak to jest naprawdę z podatkiem katastralnym i czy jest się…
-
Rzetelny księgowy, czyli weryfikacja biura rachunkowego
Co prawda po zmianach w prawie, wprowadzonych w połowie 2014 roku, biuro rachunkowe może być założone przez osoby, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia i specjalnych zaświadczeń, zatwierdzających ich zdolności związane z księgowością – nadal jednak największym zainteresowaniem cieszą się placówki posiadające wykwalifikowany personel oraz mogące się pochwalić świadectwami kwalifikacyjnymi i…