Branże kwalifikowane do wsparcia z PO IR

Jeszcze na dobre nie uruchomiono konkursów z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, a już Ministerstwo Gospodarki wybiera branże, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2016-2023. Szczególne wsparcie finansowe będzie kierowane do 12 branż polskiej gospodarki. Jakich?

Wsparcie w ramach poddziałania 3.3.2 Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand oraz poddziałania 3.3.3 Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, będzie kierowane do 12 branż polskiej gospodarki. Zostały one wyznaczone przez resort gospodarki, jako te, które w pierwszej kolejności wymagają wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej w różnorodnych działaniach operacyjnych.

Firma Ageron Polska oraz CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przygotowała analizy innowacyjnych sektorów rynku, grup produktowych oraz usługowych, posiadających potencjał wizerunkowy do promowania ich na rynkach zagranicznych. Wcześniej, w kwietniu 2015 roku resort ogłosił nabór propozycji w zakresie perspektywicznych branż, w którym zgłoszono 32 organizacje działające na rzecz przedsiębiorczości.

Wśród wspominanych 12-stu branż działalności, które mogą liczyć na dofinansowanie w nowej perspektywie budżetowej na lata 2016-2023 znalazły się: sprzęt medyczny, maszyny i urządzenia, w tym maszyny wykorzystywane w budownictwie, branży górniczej czy rolniczej. Kolejną branżą zgłoszoną do dofinansowania unijnego jest biotechnologia, farmacja, kosmetyki, IT/ICT, moda polska, nie tylko odzież, ale i design czy wyroby jubilerskie. Kolejno wśród preferowanych branż wymieniono sektor usług prozdrowotnych, polskie specjalności żywnościowe, części samochodowe i lotnicze, budowa i wykańczanie budowli, meble, jachty i łodzie.

W najbliższej przyszłości zostaną uruchomione konsultacje społeczne, których celem będzie uszczegółowienie zakresu grup produktów lub usług w ramach każdej ze wspominanych branż. Będzie to miało formę dialogu technicznego i zostanie przeprowadzone w II połowie października.

Prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Podstawowe kroki to wybór formy opodatkowania, zgłoszenie działalności do odpowiednich urzędów oraz założenie firmowego konta bankowego. Warto również rozważyć korzystanie z oprogramowania do księgowości, które ułatwia prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Jednak jeśli obawiasz się, że samodzielne rozliczenia pochłoną zbyt dużo Twojego czasu, warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym. Profesjonalne wsparcie pozwala uniknąć błędów i skupić się na rozwijaniu biznesu. Biuro rachunkowe w Wołominie to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, precyzyjnych rozliczeniach i terminowości. Skorzystanie z usług ekspertów to również większy spokój w przypadku kontroli urzędowych czy konieczności interpretacji przepisów podatkowych. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko pozwala uniknąć problemów prawnych, ale także pomaga lepiej zarządzać finansami Twojej firmy.