Podatki towarzyszą nam każdego dnia. Nie trzeba nawet prowadzić własnej działalności, aby oddawać część swoich dochodów państwu. Przede wszystkim często mamy kontakt z podatkiem VAT, który dotyczy praktycznie wszystkich kupowanych przedmiotów oraz usług, z których korzystamy. Bez znaczenia, czy jest to żywność, sprzęt elektroniczny, czy tłumaczenie dokumentu – do wszystkiego trzeba doliczyć podatek VAT o określonej wartości. Opodatkowane są także kwoty naszych przychodów, czyli pieniędzy, które otrzymaliśmy ze względu na wiele czynników. Jednym z ich najważniejszych źródeł jest, oczywiście praca. Zarówno przychody uzyskiwane w oparciu o umowę o pracę, jak i zlecenie czy dzieło, są odpowiednio opodatkowane, co oznacza, że ZUS zawsze pobiera określoną w umowie między pracodawcą a pracownikiem, opartej na zasadach prawnych, kwotę. Do opodatkowanych źródeł przychodów można zaliczyć także prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, sprzedaż jakiegokolwiek towaru czy zaoferowanie swojej usługi, mieszkania lub działki (przede wszystkim najem lub dzierżawa).
Mogłoby wydawać się, że podatki płacą wyłącznie osoby kupujące, wynajmujące, dzierżawiące oraz pracujące. W rzeczywistości okazuje się, że nie wszystko wygląda tak kolorowo. Podatek musimy zapłacić nawet ze względu na wygraną na loterii czy w jakichkolwiek grach liczbowych, jeżeli wygrana wartość pieniężna przekracza sumę opisaną w określonych ustawach zatwierdzonych przez osoby prawnie do tego uprawnione.
Podatki są obecne w życiu człowieka praktycznie od czasów pojawienia się pieniędzy i na pewno szybko nie znikną – to właśnie przede wszystkim nim państwo może prawidłowo rozwijać się, zapewniając sobie odpowiednie możliwości finansowe, które powinny być wykorzystywane efektywnie i racjonalnie.