Zmodernizowane polskie banknoty o niższych nominałach zostały wprowadzone na rynek już w roku 2014 (w kwietniu). W drugiej połowie czerwca 2015 roku zaprezentowano zmodernizowany banknot 200-złotowy. W ten sposób zakończyły się prace nad unowocześnieniem polskich banknotów. Dalsze działania będą skupiały się na zupełnie nowym tworze – banknocie 500-złotowym, który ma zostać wprowadzony do obiegu najwcześniej w roku 2017.

ZMODERNIZOWANE ZABEZPIECZENIA

Choć wzór pozostaje ten sam – na banknocie widnieje ten sam wizerunek Zygmunta I Starego – wnikliwe oko natychmiast dostrzeże subtelne różnice pomiędzy starymi i nowymi banknotami. Wynikają one z lepszych i nowocześniejszych zabezpieczeń, jakie posiadają nowe pieniądze – wszystko w celu uniemożliwienia ich sztucznego wytworzenia.
Prace nad ostatnim banknotem polskim trwały tak długo, ponieważ jest to obecnie najwyższy w naszym kraju nominał – konieczne więc było zastosowanie najnowocześniejszych technologicznie rozwiązań, w celu zwiększenia jego bezpieczeństwa, a przez to pośrednio również zwiększenia bezpieczeństwa polskich obywateli.
Jakie zmiany wprowadzono? Między innymi nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej (która w sposób dynamiczny zmienia barwę ze złotej ku zielonej). Twórcy zaznaczają, że poziom fałszerstw w Polsce jest bardzo niski, zatem nasze zabezpieczenia stoją na bardzo wysokim poziomie. Jednakże rozwój technologii sprawił, że również zabezpieczenia na banknotach muszą być stale unowocześniane – wszystko po to, aby wysoki poziom bezpieczeństwa został zachowany.

OD KIEDY W OBIEGU?

Zmodernizowane banknoty o niższych nominałach pojawiły się w obiegu już w kwietniu 2014 roku. Zmieniony banknot 200-złotowy będzie mógł trafić do naszych portfeli już w lutym 2016 roku, przy czym obywatele nie powinni się bać – banknoty posiadające stare zabezpieczenia nadal są i będą ważne.
Banknot o nominale 500 złotych ma trafić do obiegu najwcześniej w roku 2017. Będzie na nim umieszczony wizerunek króla Jana III Sobieskiego.