Zmiany w podatku od nieruchomości – zapłacimy także za wspólne części budynku

Po Nowym Roku, właściciele mieszkań w blokach zapłacą więcej – opłaty podwyższą się bowiem także o części wspólne budynku. Kto na tym zyska, a kto straci – łatwo przewidzieć. Zmiany w podatku od nieruchomości dotyczą jednak także i kilku innych kwestii. O czym warto wiedzieć?

Negatywne zmiany dla właścicieli mieszkań

Właściciele mieszkań zapłacą więcej, bo od 1 stycznia 2016 roku będą musieli płacić podatek od całej nieruchomości – a zatem również od części wspólnych budynku, jak klatka schodowa, czy piwnica. W grę wchodzą także wszystkie powierzchnie, które należą do danego budynku i są do niego przypisane – a zatem między innymi place zabaw.

Specjaliści twierdzą, że nie będą to wielkie kwoty, aczkolwiek zmiana uzależniona jest od indywidualnego przypadku. Kto ma mieszkanie o dużym metrażu i mieszka w obszernym budynku, z wieloma przypisanymi mu miejscami wspólnymi, na pewno będzie musiał zapłacić więcej. Kwoty są jednak podobno naprawdę minimalne – tylko o około 10 złotych więcej w przypadku średniej wielkości mieszkania.

Pozytywne aspekty zmian

Zmiany w prawie sprawią jednak, że mniej zapłacą osoby, które nie wykupiły garażu lub też miejsca postojowego dla swojego samochodu. Dotychczas wiązało się to z koniecznością uiszczania opłaty za ową część wspólną – choć przecież te osoby nie korzystały ani z jednej, ani z drugiej opcji. Dlatego też po zmianach w podatku od nieruchomości, za garaż lub parking podatek wspólny będą musiały zapłacić jedynie osoby, które rzeczywiście z niego korzystają. W ten sposób jedna niesprawiedliwość została wyeliminowana.

Warto też dodać, że jeśli podatek miałby być naprawdę minimalny – i koszty opłat z nim związanych byłyby wyższe od jego wartości – podatnicy nie będą musieli go w ogóle płacić. Jeśli więc podatek wyniósłby 6 złotych i 10 groszy – a wówczas koszty jego doręczenia są wyższe niż on sam – od 1 stycznia następuje rezygnacja z jego pobierania. To kolejny pozytyw, niwelujący śmieszne błędy poprzedniego systemu podatkowego dotyczącego podatku od nieruchomości.

Prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Podstawowe kroki to wybór formy opodatkowania, zgłoszenie działalności do odpowiednich urzędów oraz założenie firmowego konta bankowego. Warto również rozważyć korzystanie z oprogramowania do księgowości, które ułatwia prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Jednak jeśli obawiasz się, że samodzielne rozliczenia pochłoną zbyt dużo Twojego czasu, warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym. Profesjonalne wsparcie pozwala uniknąć błędów i skupić się na rozwijaniu biznesu. Biuro rachunkowe w Wołominie to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, precyzyjnych rozliczeniach i terminowości. Skorzystanie z usług ekspertów to również większy spokój w przypadku kontroli urzędowych czy konieczności interpretacji przepisów podatkowych. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko pozwala uniknąć problemów prawnych, ale także pomaga lepiej zarządzać finansami Twojej firmy.